پرن کالا
پرن کالا

تصاویر دیدنی از کمیاب ترین پرندگان دنیا

تصاویر دیدنی از کمیاب ترین پرندگان دنیا

مجله نشنال جغرافی تصاویر دیدنی از کمیاب ترین پرندگان دنیا را که برنده اولین رقابت عکاسی “پرندگان کمیاب دنیا” شده‌اند، منتشر کرد.

به گزارش «پرن کالا»  به نقل از خبرگزاری مهر، اولین دوره رقابت عکاسی “پرندگان کمیاب دنیا” برگزار و اسامی برندگان آن اعلام شد. در این راستا، مجله نشنال جغرافی تصاویر برندگان این رقابت را منتشر کرد.

این رقابت را اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در سه مقوله پرندگان “در معرض خطر انقراض یا کمبود اطلاعات”، پرندگان “با خطر زیاد انقراض یا منقرض شده در طبیعت” و “گونه های مهاجر با خطر بالای انقراض” برگزار کرد.

در این رقابت عکس‌ها ۹۰ درصد از ۵۶۶ گونه از نادرترین پرندگان را به تصویر می‌کشند.

هیأت داوران این رقابت از پنج کارشناس تشکیل شده است که تصاویر ارسالی را برپایه کیفیت، کمیابی سوژه و مباحث زیبایی شناسی بررسی می‌کنند. عکس‌های برنده در سال ۲۰۱۲ در قالب یک کتاب منتشر می‌شوند.

 

لک لک کاکل دار آسیایی

این عکس مربوط به پرواز لک لک کاکل دار آسیایی (Nipponia nippon) در چین است که در این رقابت بین المللی عکاسی برنده جایزه اول مقوله “در معرض خطر انقراض یا کمبود اطلاعات” شده است. این گونه زمانی در روسیه، ژاپن و چین زندگی می کرد اما در حال حاضر جمعیت آن به حدود تنها ۲۵۰ نمونه در استان “شانژی” چین کاهش یافته است. احتمالا کشاورزی که موجب کاهش سرزمینهای زیستگاه این لک لک شده مهمترین عامل تهدید این پرنده است.

 

کاکاپو (طوطی نیوزلندی)

طوطی نیوزلندی (Strigops habroptilus) گونه‌ای طوطی است که قطعاً یکی از کمیاب‌ترین پرندگان دنیاست. این عکس برنده جایزه اول در مقوله “با خطر بالای انقراض یا منقرض شده در طبیعت” شده است.

تنها ۱۲۴ نمونه از این طوطی در طبیعت باقی مانده‌اند. این گونه پرواز نمی‌کند و به همین دلیل توسط پستانداران شکارچی از جمله گربه‌های تربیت شده توسط انسان شکار می‌شود.

 

ماهیخوار کاکل قرمز

این عکس برنده جایزه دوم مقوله “در معرض خطر یا کمبود اطلاعات” شده است. این عکس یک ماهیخوار کاکل قرمز ژاپنی (Grus japonensis) را در حال یافتن جفت نشان می‌دهد.

برپایه گزارش سازمان بین المللی حیات پرندگان، جمعیت این پرنده در ژاپن تثبیت شده است؛ اما جمعیت کلی آن در آسیا بر اثر کاهش سرزمین‌های زیستگاه این پرنده، به دلیل کشاورزی و افزایش مناطق شهری رو به کاهش است.

ی شکم نارنجی

این عکس که دو طوطی شکم نارنجی (Neophema chrysogaster) را نشان می‌دهد، جایزه اول مقوله “گونه‌های در معرض خطر پرندگان مهاجر” را به دست آورده است.

این گونه تنها در جنوب غربی تاسمانی تولید مثل کرده و در زمستان به جنوب شرقی استرالیا مهاجرت می‌کند؛ اما کشاورزی و توسعه فضاهای شهری زیستگاه زمستانی این پرنده را نابود کرده‌اند. برپایه گزارش سازمان بین‌المللی حیات پرندگان در طبیعت کمتر از ۱۵۰ نمونه از این گونه باقی‌ مانده است.

 

اردک ماهیخوار پولک – پهلو

دو اردک ماهیخوار پولک – پهلو چینی (Neophema chrysogaster) که در این تصویر در حال شنا هستند، جایزه پنجم در مقوله “در معرض خطر یا کمبود اطلاعات” را به خود اختصاص داده‌اند. کاهش سرزمین‌های زیستگاه موجب کاهش جمعیت این گونه به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نمونه تنها در چین و روسیه شده است.

جغد جنگلی

این عکس یک جغد جنگلی (Athene blewitti) است که زمانی در جنگل‌های هند فراوان بود و اکنون رتبه چهارم در مقوله “گونه با خطر بالای انقراض یا منقرض شده در طبیعت” را به خود اختصاص داده است.

 

 

پالیلا

این تصویر یک پالیلا (Loxioides bailleui) در هاوایی است که رتبه ششم مقوله “با خطر بالای انقراض یا منقرض شده در طبیعت” را به دست آورده است. کاهش زیستگاه و شکار توسط گربه سانان سبب کاهش این پرنده شده است. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که تا ۱۴ سال آینده تعداد این گونه به میزان ۹۷ درصد در هاوایی کاهش می‌یابد.

 

 

لاشخور دریایی جزیره کریسمس

این تصویر یک لاشخور دریایی جزیره کریسمس (Fregata andrewsi) در حال پرواز بر روی اقیانوس هند است. این عکس جایزه سوم مقوله “در معرض خطر بالای انقراض یا منقرض شده در طبیعت” را به خود اختصاص داده است.

این پرنده تنها در جزیره کریسمس استرالیا ساکن است که به دلیل کاهش زیستگاه بر اثر آلودگی و صید بی‌رویه ماهی از تعداد آن به شدت کم شده است.

 

 

اردک ماهیخوار برزیلی

این ماده اردک ماهیخوار برزیلی (Mergus octosetaceus) به همراه جوجه‌های خود برنده جایزه دوم مقوله “با خطر بالای انقراض یا منقرض شده در طبیعت” شده است.

 

 

هوبره بزرگ هندی

این پرتره‌ای از هوبره بزرگ هندی (Ardeotis nigriceps) است که جایزه چهارم مقوله “در معرض خطر یا کمبود اطلاعات” را به دست آورده است.

 

 

دم جارویی عجیب

 

رتبه سوم مقوله “در معرض خطر یا کمبود اطلاعات” به این گونه پرویی “دم جارویی عجیب” (Loddigesia mirabilis)  رسیده است.

جمعیت این گونه در حدود ۱۰۰۰ نمونه ارزیابی شده است؛ اما به دلیل افزایش جنگل زدایی، تعداد این گونه نیز به شدت درحال کاهش است.

 

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *