پرن کالا
پرن کالا

پرندگان سخنگوی شگفت انگیز

پرندگان سخنگوی شگفت انگیز

واکنش ما وقتی می بینیم که پرنده‌ای قادر است صدای ما را تقلید کند، بسیار جالب است. حرف زدن پرنده می تواند هر رهگذری را به خودش جذب کند. برخی از گونه‌های پرندگان قادرند صدای انسان را تقلید کنند؛ مثل طوطی خاکستری آفریقایی، مرغ عشق و یا طوطی زیبا. در این نوشته با ۱۰ پرنده پرجنب و جوش و باهوش که قادرند مثل انسان صحبت کنند آشنا می‌شوید.

 

  1. طوطی آمازون پیشانی آبی

آمازون پیشانی آبی یک حیوان خانگی بسیار محبوب است. این پرنده بومی آمریکای جنوبی است. آن را پیشانی آبی می نامند؛ چون روی پیشانی آن یک لکه آبی بسیار زیبا دیده می شود.. برای اینکه بتوانید این پرنده را به حرف آورید، باید وقت کافی صرف کنید.

آمازون پیشانی آبی تمایل به زندگی کردن با یک همنوع خود را دارد؛ اما از جمعیت زیاد خوشش نمی آید. این پرنده قادر است فقط صدای انسان را تقلید کند. یکی از ویژگی های جالب توجه پیشانی آبی، این است که اگر خوب آموزش دیده باشد، می تواند ساعت ها برای شما حرف بزند. این پرنده با صدای دلنشین و شیرینی که دارد، بسیار شناخته شده است.

 

 

  1. طوطی آمازون تاج زرد

طوطی آمازون تاج زرد که بسیار بازیگوش و مهربان است، در جنگل های بارانی جنوب و شمال امریکا یافت می‌شود. تاج زرد در بین دیگر پرندگان طوطی آمازون، سخنران بسیار توانایی است. برخی از گونه های این طوطی، توانایی بالای صحبت کردن دارند؛ اما برخی دیگر هرگز صحبت نمی کنند.

عوامل محیطی نظیر محیط زندگی و فرکانس صدای انسان در به حرف آمدن طوطی تاج زرد بسیار دخیل هستند. این پرنده با صدای بلندی که دارد بسیار شناخته شده است. از دیگر نکات مهم آمازون تاج زرد، عمر طولانی آن است که می تواند بیش از ۶۰ سال عمر کند.

 

  1. طوطی کاکلی

طوطی کاکلی پرنده بسیار پر سر و صدایی است که خیلی خوب صحبت می کند. آن قادر است طیف گسترده ای از صداها را تقلید کند؛ اما توانایی صحبت کردن آن به صورت کامل به کیفیت  آموزشی بستگی دارد که می بیند. طوطی کاکلی دارای تنوع خوبی در جهان است که ۲۱ گونه آن کشف شده است. از این گونه ها، طوطی های rose-breasted cockatoo yellow crested cockatoo and long-billed cockatoo از توانایی سخنرانی بهتری برخوردار هستند.

کاکلی ها نیاز به مراقبت ویژه دارند تا حرف زدن را یاد بگیرند. آنها تمایل زیادی به یادگیری کلماتی را دارند که توسط صاحبشان به دفعات تکرار شود. این پرنده سخنگو به راحتی می تواند کلمات را تقلید کند. اما اگر در هنگام آموزش با تن صدای مختلف آموزش داده شود، یادگیری کلمات برایش دشوار خواهد بود. آنها هر کلمه را به آسانی در ذهنشان نمی سپارند. این پرنده از طریق آموزش های مناسب می تواند صداها را تقلید کند.

 

  1. مرغ مینا

مرغ مینا یکی از بهترین پرندگان سخنگو در سراسر آسیایی جنوب شرقی است. این پرنده به‌خاطر دقت در گفتار صدای انسان، کاملا شناخته شده است. این پرنده قادر است دامنه وسیعی از صداها را تقلید کند.

مرغ مینای هندی معروف به تپه هندی و مرغ مینای معمولی، دو گونه شناخته شده اصلی هستند که بیشتر توانایی صحبت کردن را در میان سایر مرغ میناها دارند. آنها قادرند سخنان انسان را تقریبا با همان لحن اصلی تقلید کنند. برخی دیگر از گونه مینای تپه‌ای مانند تپه‌ای جنوبی نیز توانایی صحبت کردن دارد. این گونه هرگز به اندازه مینای معمولی و یا هندی توانایی سخن گفتن ندارند.

 

  1. طوطی راهبه

طوطی راهبه یا شاهزاده خانم که به عنوان طوطی فرنگی نیز شناخته شده است، معمولا در سراسر اروپا، جنوب و شمال امریکا یافت می شود. این پرنده نیز مانند دیگر طوطی‌ها می تواند صحبت کند. البته طوطی راهبه نیز به مراقبت و آموزش مناسب نیاز دارد. این پرنده نیز با شنیدن حرف تکراری از صاحب خود می تواند آن را تقلید کند.

این پرنده بسیار اجتماعی است. مربی این پرنده با واکنش و احساساتی که از خود نشان می دهد، می تواند احساسات پرنده را برانگیخته و آن را وادار به سخن گفتن کند. این پرنده اجتماعی قادر است هر صدایی را که از محیط بیرون می شنود، تقلید کند.

 

  1. ملنگو یا گردن حلقه‌ای هندی

ملنگو یا گردن حلقه ای یک طوطی واقعا پرسر وصدایی است. این پرنده قادر است بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه را یاد بگیرد. توانایی آنها برای یادگیری صدای انسان، در گونه های مختلف متفاوت است و به فرکانس صدای مالک با پرنده مورد آموزش بستگی دارد. این پرنده می تواند صدای انسان را در محیط باز نیز تقلید کند و به هر سمتی که می رود، آن را اجرا کند. این پرنده با شنیدن موسیقی نیز می تواند صدای انسان را تقلید کرده و با کیفیت خوب ادا کند.

 

 

  1. طوطی Eclectus

طوطی Eclectus که بومی جزایر جدید گینه است، صدای آن در هنگام سخن گفتن از وضوح خاصی برخودار است. این پرنده نیز مثل برخی دیگر از طوطی ها می تواند صدای اطرف را با کیفیت بالا کپی برداری کند. این پرنده آنقدر توانایی دارد تا یک آهنگ را به‌صورت کامل اجرا کند. جنس نر و ماده این پرنده دارای صدای جذابی هستند.

 

 

  1. طوطی آمازون Yello-naped

این پرنده نیز استعداد زیادی در صحبت کردن دارد که از گونه طوطی های آمازون به حساب می آید. این طوطی در پشت گردن خود دارای زائده زرد رنگی است که می تواند نشانه خوبی برای شناسایی آن باشد. این پرنده مثل سایر خانواده طوطی های سخنگو، صدای انسان  را به خوبی تقلید می کند. این پرنده توانایی زیادی در کپی کردن صدا های اطراف خود دارد. طوطی آمازون زرد و نارنجی می تواند از سن جوانی صدای انسان را تقلید کند. مهم ترین عامل برای به سخن درآوردن آمازون زرد، تعامل بین صاحب طوطی با طوطی مورد نظر است. این پرنده نیز همچنین می تواند صدای آهنگی را که می شود، تقلید کند.

 

  1. مرغ عشق

مرغ عشق یک پرنده خانگی بسیار معمولی است که هوش زیادی برای صحبت کردن دارد. این پرنده بومی استرالیاست. مرغ عشق اساسا یک پرنده اجتماعی است که می تواند واژگان سخت را یاد بگیرد. در سال ۱۹۹۵ مرغ عشقی توانست ۱۷۲۸ کلمه را بر زبان بیاورد و این موضوع باعث تعجب همگان شد تا جایی که در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شد. البته همه مرغ عشق ها توانایی یادگیری این حجم از حروف را ندارند؛ اما به طور متوسط می توانند ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه را یاد بگیرند.

مرغ عشق ها نیز با تکرار کلمات قادرند برخی حروف و صداها را یاد بگیرند. هر دو نوع  نر و ماده مرغ عشق ها می‌توانند صدای انسان را تقلید کنند؛ اما طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، گونه نر این پرنده توانایی بیشتری برای یادگیری دارد.

 

  1. طوطی خاکستری آفریقایی

بی شک، طوطی خاکستری افریقایی، هوشمندترین طوطی ناطق جهان است. این پرنده بومی جنگل های بارانی غرب و مرکز افریقاست. این پرنده در سراسر جهان به خاطر تقلید بسیار عالی صدای انسان کاملا شناخته شده است. طوطی های خاکستری علاقه دارند که فقط با یک طوطی همنوع خود در تعامل باشند.

ارتباط بین صاحب طوطی و خود طوطی مهم ترین عامل برای این پرنده برای صحبت کردن است. این پرنده نیز مثل سایر گونه ها با تکرار کلمه می تواند صدایی را تقلید کند. طوطی خاکستری تقریبا می تواند هر صدایی را که می شنود، تقلید کند. این پرنده آنقدر باهوش است که شکارچیان خود را با انواع صداهای مختلف ترسانده و فریب می دهد.

به نقل از فردا نیوز

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *