پرن کالا
پرن کالا

چگونه از قناری ها مراقبت کنیم

چگونه از قناری مراقبت کنیم

 

خرید قناری

در وهله اول باید دانست هدف شما از خرید قناری چیست؟

اگر به خاطر آواز و صدایش باشد، قناری مورد نظر شما در دسته قناری‌های آوازی(song canary)  قرار دارد و اگر به خاطر رنگش قصد خرید دارید، قناری مورد نظر شما در گروه قناری‌های رنگین (colour canary) قرار دارد.

در کل، اگر قصد خرید قناری دارید، ابتدا باید به چند نکته توجه داشته باشید:

قناری انتخابی شما از لحاظ ظاهری باید دارای شرایط زیر باشد:

– داشتن پرهای صاف، نرم و شفاف؛

– داشتن چشمانی نافذ، آگاه و روشن؛

–  داشتن حالت سرزندگی و شادابی و تحرک؛

–  داشتن پاهای صاف و انگشتان سالم بدون داشتن شقاق و فلس پا (نوعی قارچ پوستی است به رنگ سفید کم‌رنگ که در نتیجه آلودگی قفس پرنده به‌وجود می‌آید – فلس‌دار بودن پای پرنده نیز گویای نرسیدن ویتامین؛ به‌خصوص کلسیم به بدن قناری است؛

–  خالی نبودن پر در قسمتی از بدن (حتی یک نقطه)؛ به‌ویژه قسمت سر و گردن؛

–  استوار ایستادن پرنده روی پاهایش؛

– اطمینان به عادی بودن صدای تنفس پرنده به‌خصوص در هنگام تحرک؛

-پف‌آلود نبودن (کز نبودن) پرنده .

 

فضای محیط نگهداری

دمای محیط نگهداری پرنده باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد. البته دوستان توجه داشته باشند که دما نباید مرتب افت و خیز داشته باشد؛ یعنی هر چه دمای محیط ثابت باشد، بهتر است. در کل، می توان گفت دمای محیطی که ما برای فضای زندگی مان انتخاب می کنیم (که این دمای متعادلی است)، برای محیط زندگی این پرنده مناسب است.

اگر بتوانید حداقل روزی یک بار به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قناری را روبروی آفتاب ملایم قرار دهید و حتی اگر شرایط جوی مناسب بود، وان مخصوص آب تنی قناری را (در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یک بار) در اختیارش بگذارید تا آب بازی (حمام) کند. نتایجی چون صافی و روشنی پرها، سلامت و شادابی پرنده، آماده شدن هرچه زودتر پرنده برای جفت گیری، آلوده نشدن به بیماری ها و … از مزیت های این کار است .

توجه: دقت کنید که از آب بازی دادن پرنده، در روزهای سرد و روزهایی که باد می آید(که موجب می شود پرنده سرما بخورد)، خودداری کنید.

این عمل باید درون اتاق و پشت پنجره انجام شود.

 

تغذیه

بسیاری از دامپزشکان رژیم غذایی شامل ۸۰% دان قناری را توصیه می‌کنند اگرچه دانهای موجود از لحاظ کیفی غنی نیستند؛ ولی برای سلامت طولانی مدت پرندگان لازم هستند. بهتر است مقدار زیادی غذاهای تازه نیز به رژیم غذایی قناری‌ها اضافه شود به‌خصوص سبزیجات. دامپزشکان توصیه می‌کنند که غذای قناری‌ها روزانه تهیه شود و تازه باشد.

 

نکته: از دادن غذاها و میوه‌جات دارای ویتامین C و مرکبات به قناری‌ها جداً خودداری کنید؛ زیرا باعث بالارفتن جذب آهن شده، آنها را بیمار می‌کند.

همه قناری‌ها برگ کاهو، برگ‌های قاصدک و برگ‌های گل لادن را دوست دارند. هر چیزی به غیر از آووکادو را می‌توانند بخورند. خوردن سبزیجات به‌خصوص جعفری و برگ قاصدک برای سلامتی شان بسیار مفید است. مطمئن شوید که برگ سبزیجات بدون سم و اسپری‌های شیمیایی است و مورچه‌ها نیز به آنها هجوم نیاورده باشند.

 

زمان تولک

در این زمان باید غذاهای مکمل مثل تخم‌مرغ به غذای پرندگان اضافه شود. می‌توانید مخلوطی از غذاهای مکمل و تخم‌مرغ را با هم درست کنید و با کمی آب به‌صورت میکس در آورید و در اختیار پرنده قرار دهید. در زمان پرریزی پرنده نیاز به مقدار بیشتری چربی دارد که می‌تواند از طریق مخلوطی از دانه‌ها مثل بذر کتان تأمین شود می‌توانید از دانه‌های آماده دارای امگا ۳ و اسیدهای چرب نیز استفاده کنید.

 

دانه‌های خیس خورده

این دانه‌ها مخلوط‌های بسیار واجب برای جوجه‌هایی هستند که به‌تازگی شروع به غذا خوردن کرده‌اند. این دانه‌ها شامل: ذرت خرد شده، گندم کامل و دانه آفتابگردان است که باید به‌خوبی خیس شوند و پرنده نیز بسیار دوست دارد. این دانه‌ها بسیار مقوی هستند و به‌راحتی هضم می‌شوند. این دانه‌ها را با هم مخلوط کنید و داخل آب بریزید و در یخچال برای حداقل ۲۴ ساعت نگه دارید و قبل از دادن به پرنده به‌خوبی مخلوط و میکس کنید و بعد به پرنده بدهید. از جوانه‌ها هم می‌توانید استفاده کنید و مخلوط بسازید؛ ولی همه جوانه‌ها را نمی‌توانید به‌کار ببرید. بسیاری از جوانه‌ها دارای نگهدارنده هستند و نباید به پرنده داده شوند. جوانه‌ها باید به شکل طبیعی و جداگانه سبز شوند و بعد باهم مخلوط شوند و جوانه‌هایی که در فروشگاه‌های سلامتی فروخته می‌شوند بهتر است استفاده شوند. پرنده‌ها جوانه یونجه را دوست ندارند. جوانه ساده‌ترین سبزی است که می‌توانیم به پرنده بخورانیم. برخی از پرندگان باید یک چهارم استکان از غذایشان را به جوانه اختصاص بدهند.

 

غذاهای جایگزین یا مکمل

این غذاها می‌توانند با تخم‌مرغ مخلوط شوند. به چهار فنجان غذای مکمل، یک فنجان مخلوط هویج رنده شده و تخم‌مرغ اضافه کنید. تخم‌مرغ را با پوست داخل مخلوط‌کن بریزید و مخلوط کنید. توجه داشته باشید که باید ۱۲ دقیقه تخم‌مرغ را بپزید تا آلودگی‌های آن از بین برود. بهتر است اگر باید هر روز به حیوان این غذا را بدهید به‌خصوص در تابستان که زود فاسد می‌شود، هر روز مخلوط تازه‌ای در اختیار حیوان قرار گیرد یا پس از مصرف، اضافه آن در یخچال نگهداری شود.

 

 

قفس و لوارم جانبی

۱ -حتی المقدور سعی کنید از قفس‌های تمام استیل برای نگهداری قناری استفاده کنید.

۲ – از میله‌های پلاستیکی درون قفس استفاده کنید.

۳-  هفته‌‌ای ۱یا ۲ بار کف قفس را تمیز کنید.

۴- از قرار دادن وسایل تزئینی اضافی در قفس جدا خودداری کنید.

۵ – هر ماه یک بار قفس را با محلول های ضد عفونی، استریل کنید.

۶ – دان خوری و آبخوری را هر ۲ هفته ۱ بار تمیز کنید

۷ – از گذاشتن تجهیزات شکسته درون قفس خودداری کنید (چون باعث زخم شدن پای پرنده می شود.

۸-  در هنگام جفت اندازی قناری، هر روز آبخوری پرنده را چک کنید که خالی نباشد؛ مخصوصا اگر از پنبه برای درست کردن چال استفاده کرده اید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *